איך ננהל את הזמן שלנו נכון כבעלי עסק קטן ועצמאיים?

״הצלצול הוא בשביל המורה״ היה אחד המשפטים המזוהים עם הילדות שלנו. גדלנו לתוך עולם שבו הזמן שלנו מנוהל ע״י אחרים, המעברים בין יחידת זמן אחת לאחרת ברורים, ויש מי שמנווט אותנו בין המשימות ומגדיר עבורנו את סדר היום. כל זה השתנה מרגע שהפכנו עצמאיים. היום מתחיל כשאנחנו מתחילים אותו, ומסתיים כשאנחנו מחליטים לסיים אותו. אין עלינו פיקוח למעט זה שלנו על עצמנו, ואין שעון נוכחות שמחכה לספור לנו שעות ולוודא שהתייצבנו לעבודה.

היעדרו של שעון נוכחות בחיים שלנו, מאלץ אותנו לגייס את כל כוח הרצון שברשותנו, כדי להתיישר ולתפקד בתוך אורח חיים משימתי, ולפתח שגרה יעילה ופורה. אבל לא שם מסתיים תפקידו של השעון. בהיעדרו של שעון נוכחות שהוא מטאפורה גם למסגרת ברורה, שגרה, בוס שמציץ לנו מאחורי הגב, דד־ליינים שמוכתבים מבחוץ, לוח פגישות משותף וקולגות שתלויים בנו, גם שעת הסיום של יום העבודה, עלולה להתמוסס להפוך אמורפית, כך שנמצא עצמנו עובדים ללא הפסקה בכל שעה פנויה, בלילות ובסופי השבוע. זו כמובן לא התנהלות בריאה לא עבור סף המתח הנפשי שלנו ובוודאי שלא עבור איכות וכמות התוצרת שלנו.

אז איך נטמיע בתוך ההתנהלות היומיומית שלנו כעצמאים שעון נוכחות שמצליח לשכנע אותנו להקשיב לו, תוחם את יום העבודה בין זמנים ברורים עם התחלה וסוף, ומאפשר לנו לנוח בין לבין? הנה כמה רעיונות:

הבוקר בא, לעבודה!

המשמעות של להיות עצמאיים אינה יקיצה טבעית. להיפך, דווקא עצמאים זקוקים לשגרה יותר מכולם. היתרון בעצמאות הוא היכולת לבחור מה שטוב לכם. החליטו על שעה שבה אתם קמים רעננים, והקפידו על השעה הזו בחמשת ימי העבודה של השבוע. בלי Snooze ובלי ״רק עוד כמה דקות במיטה״. קומו, צחצחו שיניים, שתו קפה וצאו מהפיג׳מה. התחילו את היום באנרגיה רעננה של עשייה ולא בלאות שלא נגמרת. בחרו את השעה שבה אתם ״מתעדכנים בנעשה בעולם״ ואת מספר הדקות שמוקצות לכם (לא יותר מרבע שעה של גלישה ברשתות חברתיות), ואז לעבודה!

המשימה הראשונה היא…

הכינו מראש את המשימה הראשונה ליום זה, כך שמייד בתום שלב ״ההתעדכנות״, כבר תרצו להתחיל ולעבוד. המשימה תכניס אתכם למצב עבודה, תחדד ותפקס אתכם ותעלה אתכם על גל של עשייה.

הפסקות ידועות מראש

עבדו באינטרוולים ברורים. דעו מתי מחכות לכן הפסקות קפה וצהריים, ותכננו את העבודה בין ההפסקות. הידיעה שיש לכם דד־ליין, תחזק את תחושת היעילות והפוקוס. ההפסקות גם יבטיחו לכם כמה דקות ריענון, לפני שתמשיכו  הלאה. גם במשרה מלאה השכירים לוקחים הפסקות בדמות שיחות מסדרון, יציאה מהמשרד לקניית ארוחת צוהריים וכדומה.

לדפוק שעון

כמו עם שעת ההתחלה, כך גם עם שעת הסיום. קבעו לכם שעה ברורה שבה מסתיים יום עבודה זה. כשמגיעה השעה הזו, סיימו את המשימה שלכם וכבו את המחשב. עסקו בפעילות שאינה קשורה בעבודתכם כלל. כך, תוכלו לשמור על איזון בריא בין עבודה לחייכם הפרטיים.

מיהם ib2b?

אתר ib2b מנסה לתת את המקסימום אינפורמציה בכל הקשור לניהול עסקים קטנים, החל מניהול משאבים ועד לניהול זמן. הצטרפו לקהילה ודאגו לעסקים הקטנים יחד איתנו. 

פוסטים אחרונים