כיצד סביבת העבודה משפיעה על יעילותו של העובד?

האם ישנה נוסחה מנצחת לסביבת עבודה אופטימלית? סביבת עבודה שתוכל להניע את העובדים להצלחה מתמדת ותפוקה מירבית?

כמובן שאין נוסחה אחת מנצחת, אך מה שחשוב הוא להבין עד כמה חשובה סביבת העבודה וכמה יכולת השפעה יש לה על העובדים בה ותפקודם. 

מהם מרכיביה של סביבת העבודה וכיצד כל אחד מהמרכיבים תורם לעובדים בה?

המרכיב הראשון הוא הבסיסי ביותר – הסביבה הפיזית הכוללת בתוכה את החלל עצמו – המשרד, מיקומו והשירותים הקיימים בו ועד כמה הם זמינים לעובדיו. אחת מסביבות העבודה המקובלות בימינו במקומות רבים היא סביבת עבודה פתוחה בעלת חלל פתוח ותקשורת פתוחה ונטולת דיסטנס, וזאת תוך הקפדה על עיצוב יעיל באמצעות עמדות עבודה פונקציונאליות, ושימוש בריהוט משרדי מותאם. במקומות אלו חשוב גם להקפיד על חללים נפרדים אשר מצד אחד משמרים את האווירה והתקשורת הפתוחה אך גם מאפשרים את השקט עבור פרויקטים חשובים, שיחות אישיות וישיבות הנהלה. הפרדת חללים מתאפשרת באמצעות מחיצות אקוסטיות ניידות, המאפשרות חלוקת חלל מותאמת.  

מקצועיות 

כל הידע שקיים, מקורות הלמידה והמידע נגישים לעובד כדי ללמוד ולהשתדרג. חשוב לאפשר לעובד את כל הידע והכלים על מנת להתמקצע ואף לשדרג את הידע הקיים בימי עיון וסדנאות מעשירות. 

הטכנולוגיה 

בלעדיה שום מקום עבודה לא יכול התנהל. מסביבת עבודה בסיסית ועד כלים דיגיטליים להתנהלות ולעבודה שוטפת. כל עובד צריך לקבל את כל הכלים הטכנולוגיים בכדי לתת את המיטב, לקבל חפיפה מסודרת כאשר מתקבל לעבודה ולהמשיך ולהשתדרג כל הזמן. הכלים הטכנולוגיים יכולים גם להקל על העובד בעבודה השוטפת וכך להגביר את יעילותו. 

אופי הניהול 

מרכיב נוסף הוא אופן הניהול הכולל את ההנהלה עצמה, את האופי הארגוני של המקום, אופן העבודה והנהלים. הבהרת הנהלים כבר מהרגע הראשון, שמירה על פתיחות מול העובד ומתן תחושת שייכות למקום. 

הסביבה החברתית 

מרכיב חשוב מאוד שבשנים האחרונות תופס מקום יותר מרכזי הוא הסביבה החברתית. כאן מדובר בעמיתים לעבודה וצוות העובדים. במיוחד בחללי עבודה בהם הסיבה פתוחה, חשוב ליצור תקשורת וחיבור בין העובדים, לגבש בין הצוותים השונים ובתוכם וליצור אחדות. ימי כיף או שעות המוקדשות לגיבוש החברתי תורמים רבות לשיתוף הפעולה ותפוקת העבודה בהמשך. 

שכר 

כמובן מרכיב השכר והתגמולים הנוספים שמטיבים עם העובד וצוות העובדים ומעלים את המוטיבציה וההנעה היומיומית. כל עובד אשר מקבל שכר הגון ומכובד, בונוסים בהתאם להישגים והטבות במועדים מיוחדים בין אם בכסף או בתגמולים אחרים כגון ימי כיף או מתנות, ירגיש שרואים אותו, שהוא חשוב וירצה לתרום עוד למקום וכך היעילות תעלה. 

כל מרכיב מהמצויינים כאן חשוב מאוד בפני עצמו אך חשוב לא פחות השילוב בין המרכיבים בכדי ליצור סביבת עבודה פרודוקטיבית ויעילה. 

מיהם ib2b?

אתר ib2b מנסה לתת את המקסימום אינפורמציה בכל הקשור לניהול עסקים קטנים, החל מניהול משאבים ועד לניהול זמן. הצטרפו לקהילה ודאגו לעסקים הקטנים יחד איתנו. 

פוסטים אחרונים